„Nie można zmusić ziarna do rozwoju i kiełkowania, można jedynie stworzyć warunki zezwalające na to, aby ziarno rozwinęło wszystkie tkwiące w nim możliwości”

– Carl Rogers, twórca psychoterapii zorientowanej na osobę

Kilka sɫów o terapii

Witam Cię na mojej stronie! Nazywam się Alicja.

Jeśli tu trafiłeś/aś, to pewnie interesuje Cię temat rozmowy terapeutycznej.

Szukasz terapii po polsku w Portugalii? Poniżej przygotowałam kilka pytań, które często się pojawiają u osób zainteresowanych pracą ze mną. Mam nadzieję, że pomogą Ci w lepszym zrozumieniu tego, czym się zajmuję i co mogę Ci zaoferować.


Jak wygląda moja praca z klientem?

Jestem terapeutą pracującym w nurcie humanistycznym z dodatkowym wykształceniem w psychologii klinicznej. Specjalizuję się w terapii zorientowanej na osobę. Jest to forma terapii stworzona przez amerykańskiego psychologa Carla Rogersa, poparta ogromnym dorobkiem badań praktycznych i doświadczeniami terapetycznymi.  Istotą psychologii humanisycznej jest załozenie, że w każdym człowieku leży ogromny potencjał, w tym zasoby, zdolności i talenty, które może wykorzystać do samorozwoju. W tej formie psychoterapii każdego klienta traktuje się podmiotowo, empatycznie i z ogromnym zrozumieniem.

Jako terapeuta humanistyczny głęboko wierzę w pomaganie moim klientom w odkryciu ich własnych zasobów, odzyskaniu poczucia sprawczości i dokonaniu zmian, jeśli tego sobie życzą. Widzę siebie jako ich partnera w tym procesie. W mojej pracy zawsze staram się tworzyć przyjazne, ciepłe i empatyczne relacje z klientem – razem budujemy bezpieczne miejsce, w którym możemy rozmawiać, odkrywać różne aspekty ich problemów i razem pogłębiać samoświadomość i samorozwój klienta.

W mojej pracy stosuję głównie terapię zorientowaną na klienta, z elementami terapii kognitywno-behawioralnej oraz terapii Brainspotting opartej na oddziaływaniu bezpośrednio na system nerwowy (więcej informacji o Brainspotting po polsku mozna znalezć tutaj).

Klient jest zawsze w centrum mojego zainteresowania i to on nadaje kierunek i tempo naszej pracy terapeutycznej.

Komu może pomóc terapia zorientowana na osobę?

Ta forma terapii jest szczególnie przydatna osobom, które potrzebują pomocy w zidentyfikowaniu i odzyskaniu dostępu do swojego potencjału i pozytywnych tendencji kierunkowych. Podejście skierowane na osobę jest pomocne w określeniu, co jest właściwe dla danego klienta i co jest mu potrzebne, aby pogłębić samorozwój i odzyskać motywację do samoaktualizacji. Jako terapeuta humanistczyny nie ‘naprawiam’ klientów. Widzę każdą osobę jako zdolną do osiągnięcia ich optymalnego stanu bycia, czyli samourzeczywistnienia. Moją rolą jest towarzyszenie i wspieranie klienta w odkrywaniu bloków, pogłębianiu samoświadomości i realizowaniu swojego potencjału.

Jacy klienci ze mną pracują?

Pracuję z klientami indywidualnymi w wieku 18+, na każdym etapie życia. W mojej pracy pojawiają się osoby z problemami w relacjach rodzinnych i związkach, stresem, depresją, stanami lękowymi i traumą. Pomagam też klientom, którzy chcą zwiększyć swoją samoświadomość i pogłębić samorozwój.

Terapia dla imigrantów. Dlaczego warto ze mną porozmawiać?

Uważam siebie za osobę multikulturową. Do 19 roku życia żyłam w Polsce, a w dorosłym życiu mieszkałam w Szkocji, Anglii i obecnie w Portugalii.  Emigracja jest ogromną zmianą i myślę, że moje prywatne doświadczenia pomagają mi zrozumieć lepiej moich rodaków poza granicami Polski. Znam blaski i cienie życia na emigracji i lubię pomagać innym w podobnej sytuacji w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości i w nowej kulturze.

W tej chwili przyjmuję klientów w gabinecie w Lizbonie. Jednak dzięki zdalnej pracy przez internet (Zoom i WhatsApp) lub telefonicznie mogę pracować terapeutycznie z klientami w całej Portugalii i nie tyko np. w Algarve czy miastach takich jak Coimbra, Braga lub Porto. Pracuję w języku polskim i angielskim.

Jakie mam kwalifikacje i doświadczenie?

Wykształcenie terapeutyczne w formie dyplomu z Therapeutic Counselling zdobyłam w Anglii, w pięknym i historycznym mieście York. Po uzyskaniu dyplomu w Anglii kontynuowałam edukację w Warszawie i zdobyłam dyplom MSc z Psychologii Klinicznej. Podczas mojego szkolenia pracowałam w angielskiej służbie zdrowia (National Health Service), przyjmując klientów w dwóch przychodniach.

Zanim zostałam terapeutą zdobyłam dyplom z Zarządzania na uniwersytecie w Edynburgu i przez ponad 10 lat rozwijałam swoją karierę w przedsiębiorczości i marketingu. Dziś to doświadczenie pomaga mi w empatycznym zrozumieniu klientów, którzy mierzą się ze stresem, presją i innymi wyzwaniami w miejscu pracy.

Jestem aktywnym członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Terapeutów i Psychoterapuetów (British Association for Counselling and Psychotherapy). Przynależność do tego stowarzyszenia jest gwarancją wysokiego standardu moich kwalifikacji, pracy klinicznej i etycznego postępowania. O bezpieczeństwie i profesjonalizmie mojej praktyki stanowi również moje ubezpieczenie i regularna superwizja.

Ile kosztuje sesja i ile sesji może być potrzebnych?

Indywidalna sesja trwa 50 minut i kosztuje 90€. Zazwyczaj widuję klientów raz w tygodniu, co pozwala nam zachować ciągłość pracy i zwiększyć skuteczność terapii. Trudno odpowiedzieć na pytanie, ile sesji będzie nam potrzebnych. Jest to bardzo indywidualna sprawa i zależy od wielu czynnikow, jednak z reguly 6-8 sesji wystarczy, żeby zaadresować konkretny problem. Jeśli problem nie jest jasny dla klienta lub jest złożony, możemy potrzebować więcej czasu.

W jaki sposób można uiścić opłatę za sesję?

Konsultacje muszą być opłacone minimum 24h przed ustalonym terminem sesji. Możliwa jest płatność gotowką, przelewem bankowym lub kartą.

Dane konta bankowego ActivoBank:

IMIĘ I NAZWISKO: Alicja Ligeza
IBAN: PT50 0023 0000 4567 7656 7679 4
SWIFT: ACTVPTPL

Płatność kartą można uiścić wysyłając email ze zgłoszeniem chęci opłaty. W odpowiedzi wyślę przez MB Way prośbę o płatność, którą można zatwierdzić poprzez aplikację MB Way na własnym telefonie.

Jeśli nie znalazłeś/aś tu odpowiedzi na Twoje pytania, napisz do mnie lub zadzwoń – chętnie udzielę więcej informacji, żeby pomóc Ci podjąc decyzję właściwą dla Ciebie.

Chcesz porozmawiać?

Napisz do mnie lub zadzwoń.

Postaram się odpowiedzieć w ciągu 24 godzin w dni robocze. W przypadku nagłej potrzeby pomocy psychologicznej zgłoś się do swojego lekarza.

Sesje odbywają się w centrum Lizbony. Wizyty w gabinecie możliwe po uprzednim umówieniu się.

Najbliższe stacje metra: Avenida i Marquês de Pombal.

Thank you. I will get in touch with you within 24 hrs Mon - Fri.
Oops! Something went wrong while submitting the form.